وبلاگ نویسی در بازاریابی معرف

وبلاگ نویسی یا انتشار مطالب در یک وبلاگ یا مجله‌ی اینترنتی این روزها طرفداران بسیار دارد و یکی از راهکارهای بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر یا سئو به‌حساب می‌آید. وبلاگ یا بلاگ به یک سایت حاوی اطلاعات یا نظرات منتشرشده در اینترنت گفته می‌شود. اصطلاح وبلاگ توسط جُرن بارگر در سال ۱۹۹۷، و فرم مخفف آن یعنی بلاگ توسط پیتر مرهولز در سال ۱۹۹۹ ابداع شد. در زبان فارسی نیز ما از همین اصطلاح استفاده می‌کنیم، اصطلاحاتی مانند وبلاگ نویسی و وبلاگ نویس هم از همین واژه مشتق شده‌اند.

امروزه وبلاگ‌ها کاربردهای بسیاری دارند، حتی عده‌ای از آن به‌عنوان یک دفترچه خاطرات استفاده می‌کنند و وبلاگ نویس رویدادهای روزمره‌ی زندگی خود را در آن ثبت می‌کند. به‌طورکلی وبلاگ‌ها برای ارائه‌ی مطالبی که صاحب آن می‌خواهد در فضای مجازی در معرض دید گذاشته شود، برخلاف ترتیب زمانی ثبت آن‌ها، به کار می‌روند. به زبان ساده‌تر، آخرین پستی که وبلاگ نویس آن را منتشر می‌کند اولین مطلبی است که خواننده مشاهده می‌کند. مجموعه‌ای از متون، تصاویر، لینک‌ها، صفحات اینترنتی و ویدئوها می‌تواند از دسکتاپ و امروزه از موبایل وبلاگ نویس به وبلاگ او انتقال پیدا کند. وبلاگ علاوه بر استفاده‌ی شخصی می‌تواند به یک شرکت، نهاد یا سازمان نیز تعلق داشته باشد و نویسندگان زیادی پست‌ها و مطالب خود را در آن به اشتراک بگذارند. چنین وبلاگ‌هایی می‌تواند متعلق به روزنامه‌ها و نشریات، دانشگاه‌ها، دفاتر وکالت، مشاورین املاک و غیره باشد. بسیاری از وبلاگ‌ها برای منظورهای متفاوتی به کار گرفته می‌شوند، برای مثال یک وبلاگ شخصی می‌تواند برای تبلیغ یک برند به کار گرفته شود، بسیاری از تجار برای معرفی کسب‌وکار خود و نهایتاً فروش محصولاتشان، از کارهای هنری،ویدیو ها، تصاویر و فایل‌های صوتی مرتبط، در وبلاگشان استفاده می‌کنند. برخی دیگر از وبلاگ نویس ها علاوه بر تبلیغ و فروش محصولات و خدمات خودشان، به معرفی و تبلیغ کسب‌وکارهای دیگر نیز می‌پردازند و از این راه کسب درآمد می‌کنند.

مزیّت‌های وبلاگ نویسی

ما امروزه در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم و اطلاعات اهمیت ویژه‌ای در زندگی ما دارد. اکثر مردم در سراسر جهان امکان استفاده از اینترنت، برای اینکه به‌سادگی به اطلاعات موردنیازشان دست پیدا کنند را دارند. همان‌طور که گفته شد یکی از روش‌های مرسوم ارائه‌ی نامحدود اطلاعات و معرفی کسب‌وکارهای مختلف وبلاگ نویسی است. حال به توضیح اینکه چگونه یک وبلاگ می‌تواند به رشد برند و تجارت شما کمک کند، می‌پردازیم:

مخاطبین و مشتریان احتمالی به‌راحتی می‌توانند از طریق وبلاگتان به شما دسترسی پیدا کنند

هر بار که پست جدیدی را در وبلاگتان به اشتراک می‌گذارید، مطالب و محتوای وبلاگ خود را در موتورهای جستجوگر اصلی مانند گوگل و یاهو بهینه‌سازی می‌کنید و رتبه‌ی وبلاگ خود را بالا می‌برید. هرچه اطلاعات بیشتری را ارائه دهید احتمال اینکه رتبه‌ی وبلاگ شما بالاتر برود و جزو اولین نتایجی که موتورهای جستجوگر برای کاربران نمایش می‌دهند باشد، بیشتر است.

اینکه به کاربران و مشتریان احتمالی خود این امکان را بدهید که به‌راحتی به شما دسترسی پیدا کنند، در موفقیت شما تأثیر بسیاری دارد. در این صورت به‌جای اینکه شما به دنبال مشتریان خود بگردید، آن‌ها تلاش می‌کنند به محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید دسترسی پیدا کنند.

وبلاگ نویسی ، شما را نسبت به رقبایتان متمایز می‌کند

داشتن وبلاگ به شما کمک می‌کند اطلاعاتی درباره‌ی خودتان و کسب‌وکارتان، و همچنین محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید را به اشتراک بگذارید. در نظر داشته باشید که ممکن است رقبایتان از چنین امکانی برخوردار نباشند و در این صورت شما می‌توانید در این زمینه در رقابت با آن‌ها پیروز شوید. در شرایطی که هنوز بیشتر تجار ترجیح می‌دهند روابط خود را به شکل تلفنی یا حضوری پیش ببرند، وبلاگ به شما این امتیاز را می‌دهد که علاوه بر این نوع روابط، در فضای مجازی هم به‌صورت مستمر حضورداشته باشید و این، شمارا در میان صدها و حتی هزاران برند دیگر متمایز می‌کند.

می‌توانید با افراد مختلف و نه‌فقط با مشتریان احتمالی خود ارتباط برقرار کنید

ایجاد تعاملات مؤثر با مشتریان فعلی یا احتمالی، برای رشد برند شما بسیار سودمند است. اگر این امکان را در اختیار کاربرانتان بگذارید که سؤالات، نظرات و پیشنهادهای خود را با شما در میان بگذارند، علاوه بر اینکه به نیاز مشتریانتان پاسخ داده‌اید، خودتان را نیز به‌عنوان شخص یا شرکتی که برای مخاطبان خود ارزش قائل است و به آن‌ها و نیازهایشان اهمیت می‌دهد به آن‌ها شناسانده‌اید. این کار اعتماد و وفاداری مشتریان را نسبت به شما، و درنتیجه اعتبار و ارزش برند شمارا در رقابت با دیگران افزایش خواهد داد.

وبلاگ فرصت‌های فراوانی را برای شما فراهم می‌آورد

یکی از مزایای وبلاگ نویسی این است که فرصت‌های تجاری بی‌شماری را برای شما به وجود می‌آورد. پیشنهاد‌ات شغلی، درخواست تبلیغات روی وبلاگ و درخواست سخنرانی در کنفرانس‌های مختلف ازجمله‌ی این فرصت‌هاست.

به یاد داشته باشید که تنها مشتریان احتمالی شما از وبلاگ شما بازدید نمی‌کنند، بسیاری افراد دیگر از صاحبین مشاغل گرفته تا حرفه‌ای‌های تجارت‌های مختلف نیز ممکن است مطالب شمارا مطالعه کنند و به وبلاگ شما سر بزنند، و این فرصت‌های نامحدود و بی‌نظیری را برای شما فراهم می‌آورد.

استراتژی‌هایی که به شما کمک می‌کنند از وبلاگ خود کسب درآمد کنید

فهرست ایمیل مناسب خود را تهیه کنید

وقتی وبلاگ خود را راه‌اندازی کردید، زمان کافی را به تهیه‌ی یک لیست ایمیل کامل از مخاطبان مطلوب خود اختصاص دهید. تا زمانی که مطالب خود را در معرض دید افراد مناسب نگذارید، وبلاگتان برای شما سودآور نخواهد بود.

نکاتی در مورد لیست ایمیل:

می‌توانید در ازای ملحق شدن افراد به لیست ایمیلتان، کتاب‌های الکترونیکی یا ویدئوهای آموزشی را به‌صورت رایگان به‌عنوان پیشنهادهای تشویقی در اختیار آن‌ها بگذارید.

آدرس ایمیل به‌تنهایی برای شما چندان سودمند نیست، سعی کنید نام صاحبان آن ایمیل‌ها را نیز به دست آورید.

از روش‌های مختلف به دست آوردن سرنخ‌های بازاریابی استفاده کنید. می‌توانید یک گزینه در نوار کناری وبلاگ خود قرار دهید و یا با ایجاد یک پاپ‌آپ مخاطبان را به صفحه‌ی خود ارجاع دهید

در ایجاد روابط بادوام با اعضای لیست خود بکوشید

بسیاری از وبلاگ نویسان اعتقاددارند هرچه لیست ایمیل بزرگ‌تری داشته باشند احتمال موفقیت آن‌ها بیشتر است؛ البته این واقعیت دارد، ولی کیفیت و نحوه‌ی ارتباط شما با اعضای فهرستتان بسیار مهم‌تر است. داشتن یک ارتباط مفید و مؤثر با ۵۰۰ نفر بسیار سودمندتر از داشتن روابط ناکارآمد با ۵۰۰۰ نفر است. به خاطر داشته باشید که ارزش یک وبلاگ تنها به ارائه‌ی مطالب باکیفیت نیست، حمایت مخاطبان از این مطالب نیز اهمیت ویژه‌ای در ارزشمندی و موفقیت یک وبلاگ دارد.

آنچه مخاطبانتان می‌خواهند را در اختیارشان قرار دهید: مخاطبان خود و نیازهای آن‌ها را بشناسید و تا جایی که می‌توانید اطلاعاتی که به دنبالش هستند را در اختیارشان بگذارید. یکی از راهکارهایی که می‌توانید به‌واسطه‌ی آن، روابط مستمر و همیشگی با مخاطبان خود ایجاد کنید، ارسال یک سری ایمیل‌های مرتبط و سودمند با استفاده از نرم‌افزارهای بازاریابی ایمیلی به آن‌هاست. شما همچنین می‌توانید در رابطه با موضوع دلخواه در زمان دلخواهتان به اعضای لیست خود پیام انبوه ارسال کنید.

هویت مستقل خود را به اثبات برسانید

شما باید هویت مستقل خود را نه‌تنها به‌عنوان یک وبلاگ نویس بلکه به‌عنوان یک متخصص در زمینه‌ی حرفه‌ای خود، به اثبات برسانید. در این رابطه به نکات زیر توجه کنید:

همیشه سعی کنید داستان جذابی برای گفتن داشته باشید.

سخنرانی در یک کنفرانس یا رویداد تجاری برای شما بسیار مفید خواهد بود.

ملاقاتی را ترتیب دهید که شخصی در رابطه با تخصصتان با شما مصاحبه کند.

عکس‌های حرفه‌ای از خودتان منتشر کنید.

عکس‌های خود را کنار عکس متخصصین و افراد مشهور منتشر کنید.

یک ویدئو درست کنید و در آن در مورد یک موضوع جذاب توضیح دهید. این ویدئو را در وب‌سایت خود منتشر کنید.

یک کتاب بنویسید. این نهایت کاری است که برای اثبات تخصص خود می‌توانید انجام دهید.

هیچ راز پنهانی در مورد متخصصین و در ارتباط با جایگاهی که به آن رسیده‌اند وجود ندارد. دلیل اینکه بسیاری از وبلاگ نویسان به موفقیت رسیده‌اند رعایت اصول وبلاگ نویسی و ارتقای تجارت خود در فضای مجازی است. به خاطر داشته باشید هیچ راه میانبری برای موفقیت وجود ندارد، تنها تلاش و پشتکار و انتخاب مسیر درست می‌تواند شمارا در رسیدن به مقصد یاری رساند.

نکات زیر نیز می‌توانند در تسریع موفقیت شما سودمند باشند:

سعی کنید اطلاعات موردنیاز مخاطبان خود را به‌صورت مستمر به آن‌ها ارائه دهید.

همه‌ی کارها را به‌تنهایی انجام ندهید از کمک سایرین نیز استفاده کنید.

فعالیت‌های وبلاگ خود را به‌طورجدی پیگیری کنید و به آن به‌عنوان یک تفریح نگاه نکنید. البته این به معنای این نیست که نمی‌توانید فعالیت‌های خود را به‌گونه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده انجام دهید!

بهترین روش‌های وبلاگ نویسی:

یکی از بهترین سایت‌ها برای میزبانی وبلاگ شما، وب‌سایت Bluehost است. نرم‌افزار هاستی که در این سایت قرار دارد علاوه بر میزبانی بلاگ‌های شما، یک نام دامنه‌ی رایگان به شما می‌دهد. استفاده از این نرم‌افزار برای کاربران بسیار ساده است، در ادامه طریقه‌ی ساخت وبلاگ و راه‌اندازی آن در چند دقیقه را به شما می‌آموزیم:

قدم اول: در وب‌سایت بلوهاست ثبت‌نام کنید.

ثبت‌نام در این وب‌سایت بسیار راحت است و علاوه بر این به شما یک “گارانتی دائمی” داده می‌شود، به این معنا که: هرزمانی که دیگر مایل به استفاده از خدمات این وب‌سایت نبودید، آن‌ها متعهد می‌شوند که باقی هزینه‌ای که دریافت نموده‌اند را به شما برگردانند.

قدم دوم: نام دامین خود را انتخاب کنید.

توسط وب‌سایت بلوهاست از شما خواسته می‌شود که نام دامین خود را تعیین کنید، این نام در آدرس اینترنتی وبلاگ شما قرار می‌گیرد و کاربران آن را جستجو می‌کنند بنابراین در انتخاب آن دقت کنید. از این‌که نامی که انتخاب می‌کنید قبلاً مورداستفاده قرار نگرفته و در دسترس است اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این سعی کنید نامی را انتخاب کنید که به‌راحتی در ذهن افراد بماند و در نتایج موتورهای جستجوگر توجه مخاطبین را به خود جلب کند.

قدم سوم: اطلاعات اصلی خود را وارد و پکیج مناسب خود را انتخاب کنید.

در فرمی که توسط وب‌سایت بلوهاست ارائه می‌شود اطلاعات شخصی خود را وارد کنید و هم‌زمان پکیج میزبانی متناسب با اهداف خود را انتخاب کنید. باید در این مرحله مبالغی که برای شما تعیین می‌شود را نیز پرداخت کنید. به شما توصیه می‌کنیم پکیج میزبانی ۱۲ ماهه را انتخاب کنید.

قدم چهارم: پسورد خود را تعیین کنید و وارد وبلاگ خود شوید.

پس از انجام مراحل اولیه که در بالا ذکر شد، سعی کنید برای حفظ امنیت وبلاگ خود، پسورد مناسبی را تعیین کنید. در این مرحله وب‌سایت از شما می‌خواهد که با استفاده از نام کاربری یا نام دامین خود و پسوردی که تعین کرده‌اید وارد وبلاگ شوید و مستقیماً به سمت صفحه‌ی کنترل وبلاگ خود هدایت می‌شوید.

قدم پنجم: روی تب وب‌سایت کلیک کنید و پلتفرم خود را انتخاب کنید.

پس از این‌که وارد وبلاگ خود شدید روی تب وب‌سایت کلیک کنید، گزینه‌هایی برای شما نشان داده می‌شود که می‌توانید از میان آن‌ها پلتفرم مطلوب خود را انتخاب کنید. به شما توصیه می‌کنیم که پلتفرم WordPress را انتخاب کنید. در این صورت می‌توانید حساب کاربری وردپرس خودتان را با حساب بلوهاست لینک کنید و به هدف خود، یعنی انتشار مطالب در وبلاگ خودتان، نزدیک‌تر شوید.

زمانی که وبلاگ خودتان را راه‌اندازی کردید باید پیش از انتشار مطالب، به چند نکته توجه کنید:

سعی کنید یک تم مناسب برای وبلاگ خود در نظر بگیرید، تمی که هم کار کردن با آن راحت باشد و هم به لحاظ ویژگی‌های بصری زیبا و جذاب باشد.

از پلاگ‌این‌ها در وبلاگ خود استفاده کنید. به‌وسیله‌ی پلاگ‌این‌ها می‌توانید بلاگ خود را شخصی‌سازی کنید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، فهرستی از پلاگ‌این‌های موجود در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برنامه‌ای را نصب کنید که بازدیدهای شمارا دریابی کند. یکی از بهترین برنامه‌ها در این زمینه، گوگل آنالیتیکس است.

حالا زمان آن رسیده که مطالب خود را به اشتراک بگذارید. می‌توانید برای شروع یک پست درباره‌ی خودتان منتشر کنید و در آن به معرفی خود و حرفه‌تان بپردازید. هرچه زودتر مطالب باکیفیت خود را در وبلاگتان به اشتراک بگذارید، زودتر کاربران از وبلاگ شما بازدید می‌کنند و این به رشد وبلاگ شما کمک می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *