بازاریاب معرف و انواع آن

بازاریاب معرف که به اختصار به آن بازاریاب می گوییم، به مدیر یا صاحب یک وبسایت گفته می شود. زمانی که یک بازدیدکننده در وبسایت بازاریاب روی یک لینک بازاریابی (که می تواند بنر، لوگو یا لینک متنی باشد) کلیک می کند، به وبسایت تبلیغ دهنده هدایت می شود. و در صورتی که این بازدیدکننده عملکرد خاصی را در وبسایت تبلیغ دهنده انجام دهد، بازاریاب معرف مبلغی را به عنوان پاداش از تبلیغ دهنده دریافت می کند؛ این عملکرد خاص معمولاً انجام یک تراکنش یا خرید است. با این حال گاهی اوقات تبلیغ دهنده از بازاریاب می خواهد که به جای هدایت کاربران به منظور انجام تراکنش یا خرید، ترافیک وبسایت او را برای ایجاد سرنخ های بازاریابی (از طریق تکمیل یک فرم یا ثبت آدرس ایمیل کاربر) بالا ببرد.

به طور خلاصه می توانیم بگوییم که:

  • تبلیغ دهنده: به شخص یا شرکتی گفته می شود که می خواهد محصولات یا خدمات خود را به فروش برساند.
  • بازاریاب معرف: شخص یا وبسایتی است که برای محصولات و خدمات تبلیغ دهنده، بازاریابی یا تبلیغات می کند.

انواع بازاریاب معرف

حوزه ی فعالیت بازاریاب ها به ۴ بخش تقسیم می شود:

  1. محتوا
  2. نمایش
  3. ایمیل
  4. جستجو

محتوا

بازپرداخت نقدی: بازاریاب یک پایگاه اینترنتی را مدیریت می کند که کاربران می توانند در آن عضو شوند و در خریدهای آنلاین خود از تخفیفات نقدی بهره مند شوند.

انجمن های آنلاین: بازاریاب انجمن ها یا محیط های آنلاینی را مدیریت می کند که کاربران می توانند در آنها با یکدیگر تعامل داشته باشند. و بازاریاب می تواند از این طریق، لینک های بازاریابی خود را در معرض دید بازدیدکنندگان و اعضای این انجمن ها قرار دهد.

سایت های مقایسه ی قیمت و کیفیت: در این نوع وبسایت ها محصولات پرکاربرد فروشگاه های آنلاین مختلف، از نظر قیمت و ویژگی های کیفی با یکدیگر مقایسه می شوند.

کدهای تخفیف: این نوع وبسایت ها مجموعه ای از تخفیف ها و کالابرگ هایی را ارائه می دهندکه در وبسایت یا فروشگاه تبلیغ دهنده قابل استفاده هستند.

مقالات و مطالب قابل نشر: بازاریاب ها از مطالب جذاب و مقالات در وبسایت خود استفاده می کنند تا کاربر را درگیر موضوع خاصی کنند و لینک بازاریابی خود را در جای مناسب به او عرضه کنند.

ایجاد سرنخ های بازاریابی: در این نوع بازاریابی، بازاریاب معرف با ایجاد انگیزه و تحریک حس کنجکاوی کاربر، او را به وبسایت تبلیغ دهنده هدایت می کند.

وفاداری: بازاریاب های وفادار یک پایگاه اینترنتی را مدیریت می کند که کاربران می توانند در آن عضو شوند و از تخفیفات غیر نقدی مانند ژتون، بلیط و امتیاز در بازی بهره مند شوند.

محتوای رسانه‌ای: در این نوع بازاریابی، بازاریاب معرف موزیک، ویدئو یا تصویری را در ارتباط با لینک بازاریابی طراحی می کند و در جای مناسب در معرض دید کاربر قرار می دهد.

مرجع کسب و کارها: بازاریاب ها با جمع آوری اطلاعات مختلف، مانند شعب، توضیحات مربوط به وبسایت و فروشگاه و غیره برای بسیاری از تبلیغ دهندگان و کسب و کارها بازاریابی می کنند.

وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی: وبلاگ نویسان و ادمین های صفحات اجتماعی با مطالبی که در بلاگ یا صفحه ی خود به اشتراک می گذارند ترافیک قابل توجهی را به سوی تبلیغ دهندگان هدایت می کنند.

امتیاز مجازی: بازاریاب معرف در ازای دادن امتیاز برای بازی های رایانه ای، کاربر را به پذیرفتن پیشنهاداتی که تبلیغ دهنده ارائه می دهد ،تشویق می کند.

نمایش

شبکه های تبلیغاتی: بازاریاب در وبسایت های مختلف فضای تبلیغاتی می خرد ، در واقع شبکه ای از این وبسایت ها ایجاد می کند تا بتواند خلاقه های تبلیغاتی تبلیغ دهنده را از طریق این شبکه برای کاربران آن وبسایت ها به نمایش بگذارد.

تبلیغات هماهنگ با محتوا: بازاریاب تبلیغاتی هماهنگ با محتوای وبسایتی که کاربر در آن مشغول وبگردیست، به نمایش می گذارد.

ترافیک مستقیم: بازاریاب معرف از ترافیک وبسایت خودش استفاده می کند و خلاقه های تبلیغاتی، مانند بنرها ،پاپ آپ ها وتبلیغات دارای ترافیک خروجی (تبلیغاتی که به واسطه ی آن کاربر پس از کلیک روی یک خلاقه از وبسایت خارج می شود) را برای کاربران به نمایش می گذارند.

واسطه (دلال) رسانه‌ای: بازاریابی که بسترهای تبلیغاتی، مانند تبلیغات ترافیک خروجی و انواع پاپ آپ ها را از صاحبان وبسایت ها خریداری می کنند.

ترافیک موبایلی: در این نوع بازاریابی، بازاریاب بستر نمایش تبلیغات، در پلتفرم هایی مانند برنامه ها، بازی ها و وبسایت هایی که با نرم افزارهای موبایل هماهنگ هستند را می خرد.

نمایش مجدد: بازاریاب در این نوع بازاریابی، محصولاتی را که کاربر قبلاً در وبسایت تبلیغ دهنده دیده است و به نوعی به آن تمایل نشان داده است را شناسایی می کند و این محصولات را مجدداً به صورت شخصی سازی شده برای آن کاربر در وبسایت های دیگر به نمایش می گذارد.

ترافیک شبکه های اجتماعی: بازاریاب ها در این نوع بازاریابی، بستر نمایش تبلیغات در صفحات اجتماعی را برای ارائه ی تبلیغات خود می خرند.

شبکه های زیرمجموعه: مجموعه ای از بازاریاب ها که توسط اشخاص ثالث گرد آمده اند و به عنوان یک بازاریاب معرف، با یکدیگر همکاری می کنند.

ایمیل

ایجاد سرنخ های بازاریابی (ایمیل): در این نوع بازاریابی، بازاریاب با ایجاد تمایل و برانگیختن حس کنجکاوی کاربر در مورد محصولات و خدمات تبلیغ دهنده، سعی می کند او را به وبسایت تبلیغ دهنده هدایت کند.

خبرنامه ها: در بازاریابی خبرنامه ای، بازاریاب ها از طریق ایمیل، خبرنامه ای که حاوی مطالب ارزشمندی است را برای تبلیغ محصولات و خدمات تبلیغ دهنده به لیست ایمیلی که در اختیار دارند ارسال می کنند.

بازاریابی مجدد از طریق ایمیل: در این نوع بازاریابی، بازاریاب ایمیل شخصی سازی شده ای را برای کاربرانی که به هر دلیلی حین بازدید از محصولات تبلیغ دهنده، از وبسایت او خارج شده اند، ارسال می کند. این ایمیل تنها شامل محصولاتی است که کاربر از آنها بازدید نکرده است.

جستجو

هدایت مستقیم: بازاریاب کاربر را به طور مستقیم از طریق نتایج موتورهای جستجوگر به سوی وبسایت تبلیغ دهنده هدایت می کند.

دامین خالی: در این دامنه تنها یک اسم ثبت می شود وبه طور مشخص مطلبی در آن قرار داده نمی شود، بازاریاب هایی که این نوع دامنه ها را داختیار دارند

هدایت کاربر از طریق صفحات هدف (هدایت غیرمستقیم): در این نوع بازاریابی، بازاریاب کاربر را از طریق نتایج موتورهای جستجوگر، با استفاده از یک مرحله ی میانی (معمولاً یک صفحه ی هدف) به سوی وبسایت تبلیغ دهنده هدایت می کند.

جستجوی موبایلی: این + کمپین هایی را راه اندازی می کند که کاربر را از طریق نتایج موتورهای جستجوگری که روی موبایل یا تبلت قرار دارند، به سوی وبسایت تبلیغ دهنده هدایت کنند.

جستجو در شبکه های اجتماعی: بازاریاب ها در این نوع بازاریابی، کمپین هایی را راه اندازی می کنند که کاربر را از طریق جستجو در شبکه های اجتماعی به سوی وبسایت تبلیغ دهنده هدایت کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *