انواع مختلف بازاریابی

امروزه بسیاری درباره ی روش های جدید بازاریابی که یک شرکت می تواند به آنها بپردازد صحبت می کنند؛ برای مدت زیادی بازاریابی سنتی میان مردم رواج داشته و هنوز هم دارد، اما با نقش مهمی که اینترنت در دنیای امروز بازی می کند، هر روز با روش های جدید بازاریابی برای فروش محصولات و خدمات روبه رو می شویم. هر چه بیشتر در مورد تنوع این روش ها تحقیق می کنیم، متوجه می شویم که روش های بسیار زیادی برای تبلیغات به وجود آمده است. در ادامه به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم:

بازاریابی اینترنتی

به هر نوع استراتژی بازاریابی که به صورت آنلاین انجام شود بازاریابی اینترنتی گفته می شود.این نوع بازاریابی، انواع دیگری مانند تبلیغات ویدئویی، بازاریابی موتورهای جستجوگر و بازاریابی ایمیلی را نیز دربر می گیرد. این نوع بازاریابی در نقطه ی مقابل بازاریابی آفلاین، و زیرمجموعه ی بازاریابی دیجیتال است. در بازاریابی اینترنتی مواردی چون طراحی، توسعه و تبلیغات از اهمیت بالایی برخوردارند. شرکتی که در وبسایت خود از یک برنامه ی کامل بازاریابی برخوردار باشد، مطمئناً موفق تر را شرکتی که در طراحی وبسایت خود، بخشی را به بازاریابی برای برند خود اختصاص نداده است، عمل خواهد کرد.

بازاریابی آفلاین

بازاریابی آفلاین همانطور که از اسم آن پیداست، برعکس بازاریابی آنلاین، به هر نوع روش بازاریابی که خارج از فضای مجازی انجام شود بازاریابی آفلاین گفته می شود. تبلیغاتی که در روزنامه ها و تلویزیون انجام می شود نمونه ای از این نوع تبلیغات است. امروزه در دنیای بازاریابی، شرکت ها سعی می کنند روشهایی پیدا کنند که کمپین های بازاریابی آفلاین و آنلاین خود را به گونه ای که مکمل یکدیگر باشند با یکدیگر ترکیب کنند.

بازاریابی برون گرا

بازاریابی برون سو در واقع به انواع اقداماتی که در جهت معرفی یک محصول یا سرویس، به کسانی که به دنبال کسب اطلاعات درباره آن محصول یا خدمت نیستند گفته می شود، که شامل انواع بیل بوردها، خبرنامه ها، تماس های سرد / تماس های تبلیغاتی و تبلیغات بنری روی سایت های مختلف است. امروزه اکثر شرکت ها برای پیدا کردن مشتریان بالقوه ی خود از بازاریابی برون سو (یا همان بازاریابی سنتی) استفاده می کنند و در واقع بیشتر روش های بازاریابی که با آنها روبرو می شویم از این نوع هستند.

بازاریابی درون گرا

وقتی شخصی به محصول یا سرویسی نیاز داشته باشد و در اینترنت آن را جستجو کند، صفحاتی که توسط موتور جستجوگر به عنوان نتایج آن جستجو، نشان داده می شوند نمایانگر بازاریابی درون گرا هستند. تمرکز بازاریابی درون گرا روی دیده شدن برند شما توسط مشتریان است، برعکس بازاریابی برون سو که روی دسترسی مستقیم به مشتری تأکید دارد. به جای تبلیغات پولی بازاریابی درون گرا، نقش بهینه سازی موتورهای جستجوگر را در بازاریابی اینترنتی بازی می کند.

بازاریابی خبرنامه ای

بازاریابی خبرنامه ای و بازاریابی ایمیلی انواع تبلیغاتی هستند که توسط ایمیل انجام می شود. معمولاً شرکت هایی که از بازاریابی خبرنامه ای استفاده می کنند فهرستی از مخاطبین دارند و خبرنامه های خود را که حاوی اطلاعات جالب توجهی است برای آن ها می فرستند. موفقیت یک خبرنامه در گروی جلب توجه مخاطب، نوشتن محتوای جذاب و خوب، و داشتن فهرست بلندی از مخاطبین مربوط و مشتریان بالقوه است.

بازاریابی مقاله ای

در رابطه با تجارت های مختلف همواره مقاله هایی نوشته می شود و به صورت آنلاین یا آفلاین انتشار داده می شوند. این مقاله ها در مورد موضوعات مهم هر تجارتی اطلاعات مفیدی را به مخاطب می دهد و علاوه بر این باعث می شود که اعتبار شرکتی که آن مقاله را منتشر کرده است در بازار بالا برود. این شرکت می تواند راه های تماس خود را نیز در این مقاله، برای جذب مشتری بالقوه ذکر کند.

بازاریابی نمایشگاه های تجاری

شرکت های که می خواهند به تعداد زیادی از مشتریان بالقوه دست پیدا کنند، می توانند در نمایشگاه های تجاری عمومی یا خصوصی شرکت کنند. نمایشگاه های تجاری و فرمهای دیگر بازاریابی رویدادی سرمایه گذاری بزرگی به حساب می آید، اما به شرکت ها این امکان را می دهد که محصولات جدید خود را به نمایش بگذارند و سایر وقایعی که در صنعت و تجارتشان می گذرد را ارزیابی کنند.

بازاریابی موتورهای جستجوگر

بازاریابی موتورهای جستجوگر روشی است که در آن، شرکت ها با صرف هزینه، برند خود را در نتایج موتورهای جستجوگر مانند گوگل ارتقا می دهند و به جای ارتقا به روش طبیعی تبلیغات خود را در بخش پشتیبانی شده ی موتورهای جستجوگر قرار می دهند. به این روش، تبلیغات از طریق پرداخت به ازای کلیک هم گفته می شود.

بازاریابی مستقیم

هدف اصلی بازایابی مستقیم فرستادن پیام به مخاطب به طور مستقیم و بدون حضور واسطه یا شخص سوم است. نمونه های بازاریابی مستقیم، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی تلفنی و فروش مستقیم است. به دلیل اینکه در بازاریابی مستقیم نتایج به راحتی قابل محاسبه هستند و بازاریاب ها بهتر می توانند موفقیت کمپین خود را ارزیابی نمایند، این نوع بازاریابی نسبت به سایر انواع بازاریابی از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

بازاریابی گوشه

زمانی که یک محصول یا سرویس برای بخش خاصی از یک بازار تولید نشده باشد، یک شرکت می تواند تلاش خود را روی آن بخش یا گوشه متمرکز کند و نیازی را که تا کنون به آن پاسخی داده نشده را برآورده کند. بازاریابی گوشه می تواند بسیار سودمند باشد زیرا بازاریاب از طریق آن، نیازی را شناسایی کرده است که تولیدکنندگان اصلی به آن نپرداخته اند. بنابراین گاه بهتر است که شرکت ها روی بازاریابی گوشه تمرکز کنند تا اینکه در بازار بزرگتری به رقابت بپردازند.

بازاریابی قطره‌ای

بازاریابی قطره ای به فرستادن ایمیل های هدفمند و با برنامه ی زمانی مشخص که همگی در جهت رسیدن به هدفی خاص، که تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل است، می گویند. فرستنده از برنامه ی بازاریابی ایمیلی ای استفاده می کند که به او این امکان را می دهد که تعداد زیادی ایمیل را در یک زمان تنظیم کند و به مرور زمان آن ها را برای مخاطبان بفرستد ( به این علت به این نوع بازاریابی، بازاریابی قطره ای گفته می شود که در آن ایمیل ها، یکی یکی و به صورت قطره ای ارسال می شوند). این نوع بازاریابی گاهی شامل تماس های تلفنی هم می شود.

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی و کمپین های تبلیغاتی رسانه های اجتماعی به ما کمک می کنند که برای محصول یا سرویسی، از طریق شبکه های اجتماعی در اینترنت بازاریابی کنیم. شرکت ها می توانند از این درگاه برای فروش محصولات یا خدمات، حراج ها و خدمات مشتریان استفاده کنند. موفق ترین و مرسوم ترین نمونه های این شبکه ها، فیسبوک، توییتر، لینکد این، یوتیوب و حتی وبلاگ ها شرکت ها هستند.

بازاریابی ارجاعی

یکی از انواع کمتر استراتژیک بازاریابی، بازاریابی ارجاعی است که به معنی آن است که مشتریان یک شرکت، مشتریان جدید را به آن شرکت ارجاع دهند و آن را به یکدیگر معرفی کنند. به این نوع بازاریابی، بازاریابی دهان به دهان نیز گفته می شود. این یک نوع بازاریابی خودجوش است که نمی توان برای بازاریابی محصولات و خدمات، تنها به آن تکیه کرد زیرا نتایج آن قابل پیش بینی نیستند. با این حال بازاریابی دهان به دهان همچنان ابزاری قدرتمند برای تجارت است، بخصوص در حیطه شبکه های اجتماعی که روابط در آن ها به صورت آزادانه در جریان است.

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی با بودجه ای کم، با اتکا بر انرژی، زمان بندی مناسب و رویکردهای غیر مرسوم و بدیع، برای جلب توجه مخاطب، اعتباری برای خود کسب کرده است. با روش های ابتکاری و بدیع بازاریابی می توان از امکانات کم، حداکثر استفاده را برد و کاری کرد که تصویر برند مورد نظر برای همیشه در ذهن مخاطب بماند.

بازاریابی تبلیغاتی

بازاریابی تبلیغاتی یکی از شیوه های مرسوم استراتژی های بازاریابی است که شرکت ها بواسطه ی آن مصرف کننده را به خرید محصولات خودشان ترغیب می کنند. راه های بسیاری وجود دارد که یک شرکت می تواند به وسیله ی آن ها برای یک محصول یا سرویس تبلیغات کند، یکی از آنها ترتیب دادن مسابقات و در نظر گرفتن جوایزی برای آنها، ارائه ی کالابرگ هایی برای خرید یک محصول با تخفیف و اشانتیون هایی که مشتریان بتوانند پیش از خرید، آن محصول را امتحان کنند.

بازاریابی معرف

بازاریابی معرف از چهار گروه تشکیل شده که در پروسه ی بازاریابی مؤثر هستند: تاجر به شرکتی گفته می شود که محصولی را تولید می کند یا می فروشد، شبکه درگاهی است که برای محصول یا لینک بازاریابی آن تبلیغ می کند، ناشر یا بازاریاب معرف به صاحب وبسایتی گفته می شود که تبلیغات بازاریابی و البته مخاطبینی که برای خرید اقدام می کنند در آن قرار دارند. لینک های بازاریابی روی انواع و اقسام وبسایت ها دیده می شود، و از آنها برای هدایت ترافیک به سوی وبسایت های خارجی استفاده می شود.

بازاریابی ویروسی

این نوع بازاریابی بر انتشار سریع پیام یک بازاریاب در شبکه های اجتماعی برای بالا بردن سطح آگاهی نسبت به برند مورد نظر مبتی است. به این دلیل نام این نوع بازاریابی را ویروسی گذاشته اند که انتشار این پیام در کل مانند انتشار ویروس هاست. معمولاً یک کمپین بازاریابی ویروسی برای مدت زیادی دوام نخواهد داشت، اما با همین زمان کم هم اگر پیام مورد نظر به اندازه ی کافی خوب و جذاب باشد و به دست افراد درست برسد، موفقیت زیادی کسب خواهد کرد.

بازاریابی صنعتی یا عمده فروشی

هر نوع معامله ای که در آن سازمان ها، اشخاص، دولت ها یا مؤسسات دیگر، با سایر تجارت ها انجام دهند نوعی از بازاریابی صنعتی محسوب می شود. به دلیل اینکه در بازاریابی صنعتی این، شرکت ها هستند که سعی می کنند محصولات خود را به صورت عمده به یکدیگر بفروشند، بهتر است روابط شخصی تری بین شرکت ها برقرار شود. اگر شرکت شما محصولات خود را به سایر شرکت ها می فروشد، اقدامات بازاریابی شما به احتمال زیاد بیشتر، مستقیم است.

بازاریابی مصرفی یا خرده فروشی

کمپین های بازاریابی مصرفی سعی دارند به مشتریانی دسترسی پیدا کنند که برای خرید محصولات یا خدماتشان تمایل دارند. اقداماتی تبلیغاتی که یک شرکت برای بازاریابی مصرفی انجام می دهد باید گسترده تر از بازاریابی صنعتی که تنها تمرکز آن روی شرکت های خاص است باشد. بازاریابی مصرفی می تواند شامل روش های مختلف بازاریابی باشد، مانند بازاریابی خانه به خانه، بازاریابی تبلیغاتی، بازاریابی روزنامه ای، بازاریابی تلویزیونی و بازاریابی رادیویی. امروزه در دنیای بازاریابی، بازاریابی مصرفی آنلاین، هرروز برای دسترسی به مشتریان رونق بیشتری پیدا می کند.

بازاریابی موبایلی

همراستا با بازاریابی اینترنتی، بازاریابی موبایلی نیز بخشی از جدیدترین روشهای بازاریابی است. شرکت ها از راه های مختلف، دسترسی به مصرف کنندگان را از طریق موبایل تجربه کرده اند؛ برخی از این راه ها، بازاریابی پیامکی، بازاریابی از طریق بازی، بازاریابی بنری در صفحات مختلف اینترنتی و بازاریابی بر مبنای موقعیت مکانی هستند.

بازاریابی معکوس

این نوع بازاریابی بیشتر شبیه به بازاریابی درون گرا است. هدف بازاریابی معکوس این است که برای یک محصول طوری تبلیغ کنیم که مصرف کننده به دنبال شرکتی که آن را تولید می کند بگردد.بازاریابی معکوس می تواند از طریق تلویزیون، بازاریابی اینترنتی و انتشارات صورت گیرد. اگر شرکتی محصولی را تولید می کند که مشکلی را در بازار حل می کند، اگر از طریق بازاریابی معکوس عمل کنند به موفقیت بیشتری دست پیدا می کنند زیرا بدون شک مردم به دنبال آن می گردند

بازاریابی تلفنی

یکی از انواع بازاریابی مستقیم بازاریابی تلفنی است که تمرکز آن بر دستیابی به مصرف کننده از طریق تلفن است. این نوع بازاریابی بیشتر به همان تماس های سرد یا تماس های تبلیغاتی معروف است که البته دید خوبی نسبت به آن وجود ندارد و قوانینی بر ضد آن در حال شکل گیریست. با این حال در بازاریابی تلفنی اگر در زمان درست و با شخص مناسب تماس گرفته شود، می تواند مؤثر واقع شود.

بازاریابی پستی

در این نوع بازاریابی تبلیغات چاپی به طور مستقیم به آدرس مخاطبین ارسال می شود. شرکت ها معمولاً لیستی از آدرس ها را در یک محدوه ی جغرافیایی خاص تهیه می کنند و تبلیغات و سایر اطلاعات خود را درقالب بروشورها یا برگه های تبلیغاتی به آن آدرس ها می فرستند. این نوع تبلیغات به دلیل اینکه ناخواسته هستند و گیرنده انتظار دریافت آن ها را ندارد، در اکثر مواقع بدون اینکه خوانده شوند، به سطل آشغال انداخته می شوند.

بازاریابی پایگاه داده‌ای

بازاریابی پایگاه داده ای شبیه به دیگر انواع بازاریابی مستقیم است با این تفاوت که تمرکز آن بیشتر روی تجزیه و تحلیل داده هاست. شرکت ها ترجیح می دهند که بازه ی فعالیت های بازاریابی خود را به گروه های مشخصی از مخاطبین محدود کنند و از بازاریابی پایگاه داده ای استفاده می کنند تا آمارهایی مانند نام، آدرس و سابقه ی فروش را تجزیه و تحلیل کنند و به صحیح ترین الگوی ممکن دست یابند.

بازاریابی شخصی سازی شده

هدف بازاریابی شخصی سازی شده این است که یک پیشنهاد منحصربه فرد برای هر مشتری ارائه دهد. این نوع بازاریابی برای همه ی شرکت ها جواب نمی دهد اما بعضی از شرکت ها می توانند از محصولات خاص خود و ویژگی های شخصیتی مخاطبان خود بهره بگیرند و یک پیشنهاد خاص را به آن ها ارائه دهند. همین طور که اینترنت هر روز محبوبیت بیشتری در زمینه ی بازاریابی پیدا می کند، شرکت ها نیز به این نکته پی می برند که بازاریابی شخصی سازی شده، در مواردی که می توان به علایق مخاطب دست پیدا کرد و اطلاعات بیشتری درباره ی پیشنهادات آینده برای آن ها فرستاد، بسیار مؤثر خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *